PORADY

Porady dotyczące utrzymania czystości.

 

Podstawą przygotowania dobrego roztworu myjącego jest prawidłowe stężenie preparatu w  wodzie. Najpewniejszym sposobem na uzyskanie prawidłowego stężenia jest korzystanie z systemów dozujących oraz przestrzeganie zaleceń znajdujących się na etykietach produktów. Dokumentem ułatwiającym tworzenie odpowiednich roztworów jest tabela rozcieńczeń zamieszczona na naszej stronie. W celu prawidłowego rozcieńczenia preparatu zaleca się najpierw wlać do pojemnika koncentrat, a dopiero później uzupełnić go  wodą.

Zarówno zbyt mała, jak i zbyt duża ilość koncentratu w roztworze, negatywnie wpłynie na końcowy efekt mycia. Zbyt małe stężenie roztworu sprawi, że nie będzie on efektywnie mył powierzchni,  nadmiar spowoduje powstawanie smug oraz szybsze przyjmowanie brudu przez myte powierzchnie. Odpowiednie dozowanie ma jednak wpływ nie tylko na efektywność sprzątania, ale również na jego ekonomię, gdyż zużywamy optymalną ilość środka myjącego.

Odpowiednie dozowanie stosowanych koncentratów jest  proekologiczne – nie wprowadzamy bowiem do środowiska  nadmiaru chemikaliów.

Bieżąca woda z kranu, bądź innego ujęcia wody, jest wystarczająca do przygotowania skutecznego roztworu myjącego. Jedynie, gdy woda jest skrajnie twarda lub miękka, mogą występować problemy z myciem, lecz problemy takie zdarzają się bardzo rzadko i dotyczą głównie mycia w zmywarkach przemysłowych. Jeśli chodzi o temperaturę roztworu roboczego, nie jest ona tak istotna, jak mogłoby się to wydawać przy ogólnym myciu. Po kontakcie mopa z podłogą roztwór bardzo szybko stygnie, więc wystarczy przygotować go w wodzie o temperaturze otoczenia, dzięki czemu redukujemy również koszt mycia. Przygotowanie roztworu w ciepłej wodzie zalecane jest natomiast do usuwania tłustych, spieczonych zabrudzeń z piekarników, grillów lub rożen, gdyż ten rodzaj zabrudzenia łatwiej jest wtedy usunąć.


Odświeżacze powietrza nie dozujemy bezpośrednio w powietrze, należy rozpylać go np. w rogu pomieszczenia, z którego następnie będzie się uwalniała jego woń. Dzięki temu jego efektywność będzie wydłużona.


Mycie zmywarki, ze względu na możliwe, niepożądane procesy bakteriologiczne, jakie zachodzą w niewłaściwie użytkowanym sprzęcie, staje się niezwykle istotne i to bez względu na markę, wielkość i przeznaczenie urządzenia.
Konieczne jest więc przestrzeganie kilku kluczowych zasad:

– Wstępna segregacja brudnych naczyń, które mamy umyć mechanicznie

– Dokładne usunięcie resztek jedzenia z mytych naczyń (np. pestek owoców cytrusowych z wnętrza szklanek, fusów kawy, herbaty). Pamiętajmy, że mamy umyć wyłącznie brudne naczynia, a nie resztki jedzenia.

– Myte naczynia powinny być tak umieszczane w koszu w zmywarce, żeby nie przylegały do siebie i do każdego z nich, z każdej strony woda miała swobodny dostęp.

– Po zakończonym dniu pracy konieczne jest pozostawienie wnętrza komory zmywarki, dysz zraszaczy oraz filtrów w niemalże sterylnej czystości, dlatego też codziennie należy czyścić filtr w zmywarce, natomiast raz w tygodniu dysze w zmywarkach powinny być czyszczone z resztek pokarmów.

Dzięki przestrzeganiu wyżej wymienionych zasad unikniemy zbędnej pracy, gdyż bieżące usuwanie osadzających się w „zakamarkach” zmywarki tłuszczy i innego rodzaju zabrudzeń ułatwia sam proces mycia i jednocześnie obniża koszty eksploatacji. Musimy, więc zrobić wszystko, aby użytkowany przez nas sprzęt był czysty.

W przypadku pojawienia się kamienia na grzałkach w zmywarce, należy zacząć stosować środek myjący do twardej wody.

Kamień na grzałkach uszkadza zmywarkę, ogranicza jej możliwości grzania wody, przez co cały proces mycia jest mniej wydajny.

Copyright © 2019 HIGA.

Dumnie wspierane przez WordPress